środa, 19 lipca 2017

Kuchnia włoska. Jak nie przytyć na wakacjach?

Jesteście na diecie redukującej? Macie wypracowane już dość zadowalające efekty? Nadszedł dzień Waszego wyjazdu do Włoch? Tu zapewne pojawia się strach przed tym jak uda się zachować wypracowane w pocie czoła wyniki, czy to w ogóle możliwe biorąc pod uwagę czyhające pokusy: lody, pizza, lasagne... Moi drodzy - spokojnie. Wyjazd nie zaprzepaści waszych starań, pod warunkiem, że zastosujecie się do kilku moich wskazówek. 

Włoska kuchnia jest najsłynniejsza na całym świecie. Trudno znaleźć kogoś kto nie zna pizzy, lasagne czy spaghetti. Oczywiście kuchnia włoska to o wiele więcej niż te trzy wspomniane przeze mnie potrawy. W zależności od regionu potrawy różnią się. Kuchnia w Rzymie opiera się głównie na serach owczych i wybornych mięsach, a ciasto do pizzy jest cieniutkie niczym pergamin. W Toskanii dania zawierają dodatek białej fasoli i chleba bez soli. Neapol i Sycylia słynie z doskonałej pizzy na grubszym cieście i sera mozzarella. Te dwa ostatnie miasta uznane są za stolicę pizzy.
Pizza z Rzymu (Margherita, Napoli)
Pizza z Neapolu (ze szpinakiem, serem Ricotta, pomidorkami)
W północnych  Włoszech spożywa się więcej sera mascarpone, risotto i świeżych makaronów jajecznych oraz masła i śmietany. Na południu króluje mozzarella z bawolego mleka, oliwa z oliwek oraz pomidory. Kuchnia włoska specjalizuje się w daniach z owoców morza, wyśmienitych daniach rybnych oraz mącznych. Wybierając się do włoskiej restauracji, warto poznać kilka słów, które określają dania włoskie:
  • antipasto - przekąski (gorące lub zimne)
  • primo - pierwsze danie (czyli np. zupa lub danie makaronowe)
  • secondo - drugie danie (rybne lub mięsne)
  • contorno -  dodatki (warzywa lub sałatka)
  • dolce - deser
Włosi znani są z wyśmienitych potraw makaronowych. Są to między innymi tortellini, ravioli (pierożki), lasagne. Najbardziej znanym makaronem jest oczywiście spaghetti, czyli długie nitki, ale dużą popularnością cieszą się również fusilli (świderki), penne (rurki) i pappardelle (wstążki). Dania włoskie zazwyczaj podawane są z sosami, a najbardziej znane to sos bolognese, carbonara i pesto. Sosy te znane są na całym świecie za sprawą ziół: bazylii i oregano.
Ukoronowaniem obiadu we włoskiej restauracji są tradycyjne desery. Najsłynniejsze to bez wątpienia pochodzący z Toskanii tiramisu, panna cotta, wykonany na bazie słodkiej śmietanki oraz gelato, czyli lody. Mniej znane, ale również bardzo smaczne są sycylijskie cannolo, czyli rurki z chrupiącego ciasta, nadziewane kremem z sera ricotta. W Polsce znany jest także deser zabaglione (zabajone), który przygotowywany jest z żółtek jaj, cukru, słodkiego likieru, z dodatkiem serka mascarpone.
Włosi do posiłków wypijają oczywiście wino. Najpopularniejsze to Chianti, Gravello, Barolo, Frascati i Marsala.
Włosi jak większość południowców ce­le­bru­ją je­dze­nie, uwielbiają ucztować długie godziny przy butelce (albo i więcej) wina. Jednak po­si­łek składający się z kilku dań to dla naszej diety zabójstwo i  duża prze­sa­da. Jeśli chcesz nie przytyć na włoskich wczasach to koniecznie zrezygnuj z typowych przy­sta­wek typu bru­schet­ta, cro­sti­ni czy fo­cac­cia. Chyba, że potraktujecie np. bruschettę jako swój posiłek obiadowy. Zjedzenie jednego dania głów­nego w zupełności wystarczy. Na deser należy wybierać je­dy­nie owoce, a we Włoszech są one wyjątkowo smaczne. Na pewno nie pożałujecie, że nie zjedliście typowego deseru.
Proszę uwa­żać na po­da­wa­ne po po­sił­ku li­kie­ry i na­lew­ki - one też zawie­ra­ją ka­lo­rie, a nawet duże ilości pustych kalorii. Jeśli macie ochotę by zjeść pizzę to niech to bę­dzie naj­prost­sza mar­gha­ri­ta lub pizza ze świe­ży­mi po­mi­do­ra­mi. Do popicia po posiłku można skusić się na fi­li­żan­kę espres­so (bez cukru i mleka). Jeśli jednak macie chęć na ma­ka­ron to najlepiej zjeść ten podawany z ry­ba­mi, czy owocami morza i wa­rzy­wa­mi. Por­cja ma­ka­ro­nu z sosem car­bo­na­ra to ponad 500 ka­lo­rii, a z sosem Na­po­li już o po­ło­wę mniej. Proszę uwa­żać na ri­sot­to, może za­wie­rać duże ilo­ści masła. Najlepiej będzie uni­kać klu­sek na­dzie­wa­nych (can­ne­lo­ni, la­sa­gne, ra­vio­li). Oprócz dań wysokokalorycznych, kuchnia włoska ob­fi­tu­je w cudownie dojrzałe w słońcu i świe­że wa­rzy­wa i owoce oraz ryby i owoce morza. Kuch­nia śród­ziem­no­mor­ska jest jedną z naj­zdrow­szych na świe­cie. Proszę z tego korzy­stać.
Najlepszym wyborem posiłku obiadowego będzie danie z grillowanym bądź pieczonym mięsem, albo ryba z dodatkiem warzyw. Polecam także wyborną sałatkę Caprese.
W kuchni włoskiej wszyst­ko po­lewane jest  oliwą z oliwek extra  vir­gin, któ­rej bu­tel­kę warto za­ku­pić i za­brać ze sobą do domu. Przy­da się nie tylko do sa­ła­tek, ale mo­żna z niej zro­bić ma­secz­ki na skórę i włosy lub wcie­rać w pa­znok­cie. Ciasteczka Can­tu­ci­ni proszę kupić tylko na pre­zent😊.


Podczas każdego wyjazdu warto zadbać o regularne spożywanie posiłków, odpowiednie nawadnianie się wodą i adekwatną do naszych możliwości aktywność fizyczną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Printfriendly