poniedziałek, 26 czerwca 2017

Zalecenia dietetyczne na wakacje

Nie ma to znaczenia gdzie zamierzasz spędzić urlop. W zasadzie w każdej sytuacji jest możliwe przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania. 
  1. Codziennie jedz pożywne i pełnowartościowe śniadanie. Nigdy go nie pomijaj i staraj się je zjeść do godziny po wstaniu.
  2. Każdy posiłek powinien odbywać się regularnie. Jeśli nie masz możliwości samodzielnego wyboru menu to pamiętaj, żeby wybierać te potrawy, które są zgodne z zasadami zdrowego odżywiania. "Mniejsze zło" będzie zawsze lepszym wyborem niż całkowite odejście od diety. Zawsze możesz zajadać się surowymi warzywami, które poskromią Twój apetyt na dalsze jedzenie.
  3. Należy pić wodę! Woda oczyszcza organizm i doskonale nawadnia. Nie ma lepszego napoju niż woda. Zrezygnuj z kolorowych, słodzonych napojów. Są źródłem "pustych" kalorii. Z nimi na pewno zyskasz dodatkowe kilogramy.
  4. Jedz świeże owoce zamiast słodyczy. Jeśli jednak nie radzisz sobie z pokusami to chociaż wybieraj mądrze. Zjedz np. jedną porcję lodów waniliowych lub sorbet zamiast jednego mniejszego posiłku czyli drugiego śniadania lub podwieczorku. 
  5. Grilluj, ale z głową. Przecież grillować można także drób, ryby i warzywa. Grill to niekoniecznie karkówka, boczek i kiełbasa. 
  6. Potrawy powinny być doprawiane, najlepiej suszonymi ziołami. Unikaj dosalania. 
  7. Unikaj alkoholu. Jeśli jednak nie uda Ci się z niego zrezygnować to wybieraj chociaż wytrawne czerwone wino. Oczywiście należy zachować umiar. Nie należy wypijać więcej niż 2 lampki wina. Należy również przy tym pamiętać o zwiększeniu ilości wpijanej wody. 
  8. Jako przekąskę zamiast chipsów, krakersów, batoników i innych, w drogę zabierz ze sobą świeże owoce, orzechy, granulaty błonnikowe, ciasteczka błonnikowe, musy owocowe, a także jogurty/kefiry/maślanki. 
  9. Dobrze jeśli wakacje upływają aktywnie. Należy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Warto zwiedzać spacerując, jeździć na rowerze, pływać. 
  10. Pamiętaj o uśmiechu! W końcu to Twój długo wyczekiwany urlop. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Printfriendly