wtorek, 21 marca 2017

Congressus Dietetica 2017 - VII Ogólnopolska Konferencja Dietetyki

W ostatni weekend 17-18 marca 2017 odbył się kolejny już VII- doroczny kongres z branży dietetycznej - Congressus Dietetica organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Dietetyków w Łodzi. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla zawodowych dietetyków dlatego nie mogło mnie tam zabraknąć. 
Tematem przewodnim tegorocznego kongresu było żywienie w chorobach neurologicznych oraz żywność w medycynie. Podczas kongresu zostały przedstawione najnowsze i najciekawsze wyniki badań z dziedziny żywienia i dietetyki.

Kongres odbył się na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy prelegenci byli świetnie przygotowani do wygłoszenia swoich prac, wykazali się ogromną wiedzą i każdy ze słuchaczy na pewno zainspirował się tematem, który najbardziej go interesuje. Frekwencja była naprawdę wysoka. Plan konferencji był bardzo napięty.Zgromadzili się na tym wydarzeniu specjaliści z całego kraju. Liczne dyskusje na dany temat choć czasem burzliwe, zakończyły się nie pozostawiając wątpliwości w danym temacie.

Tematami, które mnie osobiście najbardziej zainspirowały były między innymi: zastosowanie diety ketogennej w chorobach neurologicznych w opracowaniu dr Dudzińskiej, gdzie autorka przedstawiła najnowsze doniesienia naukowe na temat tej diety. Podkreśliła, że ten rodzaj diety powinien być stosowany wyłącznie ze wskazań medycznych i pod ścisłą kontrolą lekarską we współpracy z dietetykiem klinicznym. Bardzo zainteresowała mnie praca dr Myszkowskiej-Ryciak na temat substancji słodzących, gdzie poruszany był głównie temat ich bezpieczeństwa. Omawiane były głównie substancje słodzące, które współcześnie budzą wiele kontrowersji. Najciekawszą pracą własną był dla mnie temat znaczenia dietoterapii w leczeniu zespołu Prader-Willi wraz ze szczegółowym opisem przypadku. Jest to choroba genetyczna, objawiająca się hipotonią, a następnie opóźnionym rozwojem psychoruchowym, niskorosłością, hipogonadyzmem i postępującą otyłością. 

Congressus Dietetica to bez wątpienia jedno z ważniejszych wydarzeń w środowisku dietetycznym, która rok rocznie cieszy się dużym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że w jeszcze większym gronie spotkamy się za rok.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Printfriendly